Books  Botany & Plant Science  Non-Vascular Plants  Fungi 

1000 Českých a Slovenských Hub [1000 Czech and Slovak Mushrooms]

Field / Identification Guide

By: Michal Mikšik(Author)

800 pages, colour photos, colour illustrations

Nakladatelství Svojtka & Co.

Paperback | Sep 2015 | #224900 | ISBN-13: 9788025611906
Unavailable Details

About this book

Language: Czech

1000 Českých a Slovenských for the first time brings together in its entirety the amazing diversity of fungi found in the Czech and Slovak Republics. You will find more than 1000 species of fungi from all groups. There are 100 species (including forms and variations) of Boletes, more than 60 species of Lactarius (milkcups) and Russula. Many of these species of fungi are presented and illustrated in a book for the first time. Each photo has been shot such that it shows the maximum amount of identification characteristics.

Each the species is concisely described, with basic information about the microscopic characteristics, as well as information on any possible confusion species. Each figure also come with a note of where and by whom a particular specimen was found and photographed, and brief information about the location of the place of discovery and its ecology. In addition, in the introductory part of the book, the reader will also find chapters on mushroom anatomy, ecology, systematics and protection of fungi, basic information on how to handle mushrooms, mycological contacts and links to interesting websites. The book is intended for the general public. Thanks to its practical format, mushroom pickers who want to learn in the field will be able to explore new kinds of fungi. It will also be welcomed by amateur and professional mycologists and other people interested in detailed study of fungi. For those it will certainly be a useful aid in further professional mycological study.

Summary in Czech:
Tato kniha vůbec poprvé na našem území představuje v celé její šíři úžasnou rozmanitost hub České a Slovenské republiky. Najdete v ní více než 1000 druhů hub ze všech skupin – 100 druhů, forem a variant hřibovitých hub, více než 60 druhů ryzců, holubinek a čirůvek. Mnoho z uvedených druhů hub je knižně představeno a vyobrazeno vůbec poprvé. Jednotlivé fotografie hub jsou zhotoveny tak, aby na nich bylo vidět maximální množství poznávacích znaků. Každý z druhů je stručně a výstižně popsán a vybaven informacemi o základních mikroskopických znacích i informacemi o případné možné záměně s podobnými druhy. U každého vyobrazení navíc najdete poznámku, kde a kým byl daný druh nalezen a vyfotografován, a stručnou informaci o lokalitě v místě nálezu i její ekologii. V úvodní části knihy navíc čtenáři naleznou i přehledné kapitoly o anatomii hub, ekologii, systematice a ochraně hub, základní údaje o způsobu zpracování hub, kontakty na mykologické poradny i odkazy na zajímavé internetové stránky. Kniha je určena široké veřejnosti. Díky svému praktickému formátu si ji jistě oblíbí všichni houbaři, kteří se chtějí přímo v terénu naučit poznávat nové druhy hub. Radost ale udělá i amatérským a profesionálním mykologům a dalším zájemcům o detailnější studium hub. Pro ty se jistě stane užitečným pomocníkem v rámci jejich dalšího odborného mykologického studia.


Write a review

There are currently no reviews for this book. Be the first to review this book!

Bestsellers in this subject

Grassland Fungi

NHBS Price: £19.99 $27/€23 approx

Mushrooms and Toadstools of Britain & Europe, Volume 1

NHBS Price: £44.99 $60/€51 approx

Collins Fungi Guide

NHBS Price: £24.99 $33/€29 approx

Mushrooms

NHBS Special Offer Price: £24.99 £29.99 (Save £5.00) $33/€29 approx (ends 31/05/2018)

VAT: GB 407 4846 44
NHBS Ltd is registered in England and Wales: 1875194